Your Councillors
To find your councillor please use the links below:
-
Councillor Sue AlstonFulwood
Liberal Democrats
-
Councillor Angela ArgenzioBroomhill and Sharrow Vale
Green Party
(Chair of the Adult Health and Social Care Policy Committee)
-
Councillor Ian AucklandGraves Park
Liberal Democrats
(Chair of the Charity Trustee Sub Committee)
-
Councillor Steve AyrisGraves Park
Liberal Democrats
(Deputy Chair of the Health Scrutiny Sub-Committee)
-
Councillor Penny BakerStannington
Liberal Democrats
(Deputy Chair of the Housing Policy Committee)
-
Councillor David BarkerRichmond
Labour
(Joint Chair of the Licensing Committee)
-
Councillor Nighat BasharatNether Edge and Sharrow
Labour
-
Councillor Fran BelbinFirth Park
Labour and Co-operative
(Deputy Leader of the Council)
-
Councillor Mike ChaplinSouthey
Labour
-
Councillor Glynis ChapmanMosborough
Liberal Democrats
(Joint Chair of the Planning and Highways Committee)
-
Councillor Lewis ChinchenStocksbridge and Upper Don
Conservative
-
Councillor Simon Clement-JonesBeauchief and Greenhill
Liberal Democrats
(Chair of the South Local Area Committee)
-
Councillor Kurtis CrosslandBeighton
Liberal Democrats
(Chair of the South East Local Area Committee)
-
Councillor Dawn DaleShiregreen and Brightside
Labour and Co-operative
(Chair of the Education, Children and Families Policy Committee)
-
Councillor Tony DammsSouthey
Sheffield Community Councillors Group
-
Councillor Roger DavisonEcclesall
Liberal Democrats
-
Councillor Alexi DimondGleadless Valley
Green Party
(Group Spokesperson for the Waste and Street Scene Policy Committee)
-
Councillor Tony DowningMosborough
Labour
-
Councillor Mike DrabbleRichmond
Labour
-
Councillor Jayne DunnSouthey
Labour
(Deputy Lord Mayor)
-
Councillor Marieanne ElliotGleadless Valley
Green Party
(Deputy Chair of the Communities, Parks and Leisure Policy Committee)
-
Councillor Denise FoxBirley
Sheffield Community Councillors Group
-
Councillor Terry FoxManor Castle
Sheffield Community Councillors Group
-
Councillor Craig Gamble PughEast Ecclesfield
Labour and Co-operative
-
Councillor Christine Gilligan KuboHillsborough
Green Party
(Deputy Chair of the Transport, Regeneration and Climate Policy Committee)
-
Councillor Julie GrocuttStocksbridge and Upper Don
Sheffield Community Councillors Group
-
Councillor Maleiki HaybeBroomhill and Sharrow Vale
Green Party
(Deputy Chair of the Central Local Area Committee)
-
Councillor Brian HolmshawBroomhill and Sharrow Vale
Green Party
(Chair of the Central Local Area Committee)
-
Councillor Alan HooperWest Ecclesfield
Liberal Democrats
(Chair of the North Local Area Committee)
-
Councillor Ian HornerBeighton
Liberal Democrats
-
Councillor Tim HugganCrookes and Crosspool
Liberal Democrats
(Deputy Chair of the South West Local Area Committee)
-
Councillor Tom HuntWalkley
Labour
(Leader of the Council)
-
Councillor Dianne HurstRichmond
Sheffield Community Councillors Group
-
Councillor Talib HussainBurngreave
Labour
(Chair of the North East Local Area Committee)
-
Councillor Mazher IqbalDarnall
Labour
-
Councillor Douglas JohnsonCity
Green Party
(Speaker for the Green Group, Chair of Housing Policy Committee & Group Spokesperson for the Strategy and Resources Policy Committee)
-
Councillor Mark JonesBurngreave
Labour
(Deputy Chair of the Waste & Street Scene Policy Committee)
-
Councillor Abdul KhayumFirth Park
Labour
(Joint Chair of the Licensing Committee)
-
Councillor Mary LeaDarnall
Labour
(Chair of the East Local Area Committee)
-
Councillor Mike LeveryWest Ecclesfield
Liberal Democrats
(Deputy Chair of the Finance Committee)
-
Councillor Bernard LittleWalkley
Green Party
-
Councillor Bryan LodgeBirley
Sheffield Community Councillors Group
-
Councillor Mohammed MahroofGraves Park
Liberal Democrats
(Chair of the Audit and Standards Committee)
-
Councillor Toby MallinsonHillsborough
Green Party
(Group Spokesperson for the Finance Committee)
-
Councillor Barbara MastersEcclesall
Liberal Democrats
-
Councillor Laura McCleanWalkley
Labour
-
Councillor Karen McGowanBirley
Labour
-
Councillor Ruth MersereauCity
Green Party
-
Councillor Ruth MilsomCrookes and Crosspool
Labour
(Chair of the Health Scrutiny Sub-Committee)
-
Councillor Ben MiskellPark and Arbourthorne
Labour and Co-operative
(Chair of the Transport, Regeneration and Climate Policy Committee)
-
Councillor Shaffaq MohammedEcclesall
Liberal Democrats
(Leader of the Liberal Democrats Group & Group Spokesperson for the Strategy and Resources Policy Committee)
-
Councillor Nabeela MowlanaPark and Arbourthorne
Labour and Co-operative
(Deputy Chair of the East Local Area Committee)
-
Councillor Laura MoynahanManor Castle
Labour and Co-operative
(Group Spokesperson for the Adult Health and Social Care Policy Committee)
-
Councillor Zahira NazDarnall
Labour
(Chair of the Finance Committee)
-
Councillor Alison NorrisWoodhouse
Labour and Co-operative
-
Councillor Henry NottageHillsborough
Green Party
(Group Spokesperson for the Economic Development and Skills Policy Committee)
-
Councillor Joe OttenDore and Totley
Liberal Democrats
(Chair of the Waste and Street Scene Policy Committee)
-
Councillor Minesh ParekhCrookes and Crosspool
Labour and Co-operative
(Deputy Chair of the Economic Development and Skills Policy Committee)
-
Councillor Martin PhippsCity
Green Party
(Group Spokesperson for the Health Scrutiny Sub-Committee)
-
Councillor Peter PriceShiregreen and Brightside
Labour
-
Councillor Maroof RaoufNether Edge and Sharrow
Green Party
(Deputy Chair of the Education, Children and Families Policy Committee)
-
Councillor Robert ReissEast Ecclesfield
Liberal Democrats
-
Councillor Sioned-Mair RichardsManor Castle
Labour and Co-operative
-
Councillor Janet RidlerStocksbridge and Upper Don
Labour
-
Councillor Mick RooneyWoodhouse
Labour
-
Councillor Colin RossDore and Totley
Liberal Democrats
(Lord Mayor)
-
Councillor Safiya SaeedBurngreave
Labour
(Deputy Chair of the North East Local Area Committee)
-
Councillor Andrew Sangar (MBE)Fulwood
Liberal Democrats
(Chair of the South West Local Area Committee & Group Spokesperson for the Transport, Regeneration and Climate Policy Committee))
-
Councillor William SapwellStannington
Liberal Democrats
-
Councillor Richard ShawBeauchief and Greenhill
Liberal Democrats
(Deputy Chair of the South Local Area Committee)
-
Councillor Gail SmithMosborough
Liberal Democrats
(Deputy Chair of the South East Local Area Committee)
-
Councillor Martin SmithDore and Totley
Liberal Democrats
(Chair of the Economic Development and Skills Policy Committee)
-
Councillor Sophie ThorntonBeauchief and Greenhill
Liberal Democrats
(Deputy Chair of the Adult Health and Social Care Policy Committee)
-
Councillor Paul TurpinGleadless Valley
Green Party
-
Councillor Ibby UllahNether Edge and Sharrow
Labour and Co-operative
-
Councillor Garry WeatherallShiregreen and Brightside
Sheffield Community Councillors Group
-
Councillor Ann WhitakerWest Ecclesfield
Liberal Democrats
-
Councillor Richard WilliamsStannington
Liberal Democrats
(Chair of the Communities, Parks and Leisure Policy Committee)
-
Councillor Sophie WilsonPark and Arbourthorne
Independent
-
Councillor Paul WoodWoodhouse
Sheffield Community Councillors Group
-
Councillor Alan WoodcockEast Ecclesfield
Liberal Democrats
(Joint Chair of the Planning and Highways Committee)
-
Councillor Cliff WoodcraftFulwood
Liberal Democrats
-
Councillor Ann WoolhouseBeighton
Liberal Democrats